Zdrowie

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby przenoszone drogą płciową (STD) – lub infekcje przenoszone drogą płciową (STI) – są zazwyczaj nabywane przez kontakt seksualny. Organizmy (bakterie, wirusy lub pasożyty), które wywołują choroby przenoszone drogą płciową, mogą przechodzić z osoby na osobę we krwi, nasieniu lub płynie pochwowym i innych płynach ustrojowych.

Czasami infekcje te mogą być przenoszone w sposób nieseksualny, np. z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu, lub poprzez transfuzje krwi lub wspólne igły.

Choroby weneryczne nie zawsze wywołują objawy. Możliwe jest zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową od osób, które wydają się być całkowicie zdrowe i mogą nawet nie wiedzieć, że mają infekcję.

Objawy
Choroby przenoszone drogą płciową (STD) lub infekcje przenoszone drogą płciową (STI) mogą mieć szereg oznak i objawów, w tym brak objawów. Dlatego mogą one pozostać niezauważone do czasu wystąpienia komplikacji lub zdiagnozowania partnera. Oznaki i objawy, które mogą wskazywać na STI obejmują:

Owrzodzenia lub zgrubienia na narządach płciowych lub w okolicy jamy ustnej lub odbytu
Bolesne lub piekące oddawanie moczu
Wydzielina z penisa
Nietypowa lub dziwnie pachnąca wydzielina z pochwy
Nietypowe krwawienie z pochwy
Ból podczas stosunku
Obolałe, opuchnięte węzły chłonne, szczególnie w pachwinach, ale czasami bardziej rozległe
Ból podbrzusza
Gorączka
Wysypka na tułowiu, dłoniach lub stopach
Oznaki i objawy mogą pojawić się po kilku dniach od kontaktu z organizmem lub może upłynąć wiele lat zanim pojawią się jakiekolwiek zauważalne problemy, w zależności od organizmu.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Należy natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli:

Jesteś aktywny seksualnie i mogłeś być narażony na kontakt z chorobą przenoszoną drogą płciową
Masz oznaki i objawy STI
Umów się na wizytę u lekarza:

Kiedy rozważasz rozpoczęcie aktywności seksualnej lub kiedy skończysz 21 lat – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej
Zanim zaczniesz uprawiać seks z nowym partnerem.

Przyczyny
Choroby przenoszone drogą płciową (STD) lub infekcje przenoszone drogą płciową (STI) mogą być spowodowane przez:

Bakterie (rzeżączka, kiła, chlamydia)
Pasożyty (trichomoniasis)
Wirusy (wirus brodawczaka ludzkiego, opryszczka narządów płciowych, HIV).
Aktywność seksualna odgrywa rolę w rozprzestrzenianiu wielu innych rodzajów infekcji, chociaż możliwe jest zarażenie się bez kontaktu seksualnego. Przykładami są wirusy zapalenia wątroby typu A, B i C, shigella i Giardia intestinalis.

Czynniki ryzyka
Każdy, kto jest aktywny seksualnie, ryzykuje w pewnym stopniu narażenie na chorobę przenoszoną drogą płciową (STD) lub infekcję przenoszoną drogą płciową (STI). Czynniki, które mogą zwiększyć to ryzyko, obejmują:

Uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Penetracja pochwy lub odbytu przez zakażonego partnera, który nie ma na sobie lateksowej prezerwatywy, znacznie zwiększa ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. Nieprawidłowe lub niekonsekwentne stosowanie prezerwatyw może również zwiększyć ryzyko.

Seks oralny może być mniej ryzykowny, ale infekcje nadal mogą być przenoszone bez prezerwatywy lateksowej lub zapory dentystycznej – cienkiego, kwadratowego kawałka gumy wykonanego z lateksu lub silikonu.

Utrzymywanie kontaktów seksualnych z wieloma partnerami. Im więcej osób ma kontakt seksualny, tym większe jest ryzyko. Dotyczy to zarówno jednoczesnych partnerów, jak i monogamicznych, następujących po sobie związków.
Posiadanie w przeszłości chorób przenoszonych drogą płciową. Posiadanie jednej choroby przenoszonej drogą płciową znacznie ułatwia rozwój innej choroby.
Każda osoba zmuszona do odbycia stosunku seksualnego lub aktywności seksualnej. Radzenie sobie z gwałtem lub napaścią może być trudne, ale ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby można było przeprowadzić badania przesiewowe, otrzymać leczenie i wsparcie emocjonalne.
Nadużywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków rekreacyjnych. Nadużywanie substancji może zaburzać Twoją ocenę sytuacji, co sprawia, że jesteś bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych zachowań.
Wstrzykiwanie narkotyków. Dzielenie się igłami rozprzestrzenia wiele poważnych zakażeń, w tym HIV, zapalenie wątroby typu B i C.
Młodość. Połowa STI występuje u osób w wieku od 15 do 24 lat.
Mężczyźni, którzy proszą o recepty na leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji. Mężczyźni, którzy proszą swoich lekarzy o recepty na leki takie jak sildenafil (Viagra, Revatio), tadalafil (Cialis, Adcirca) i vardenafil (Levitra) mają wyższe wskaźniki STI. Upewnij się, że jesteś na bieżąco z praktykami bezpiecznego seksu, jeśli poprosisz swojego lekarza o jeden z tych leków.
Przenoszenie z matki na niemowlę
Niektóre STI – takie jak rzeżączka, chlamydia, HIV i kiła – mogą być przenoszone z zakażonej matki na dziecko podczas ciąży lub porodu. STI u niemowląt mogą powodować poważne problemy, a nawet śmierć. Wszystkie kobiety w ciąży powinny być badane pod kątem tych infekcji i leczone.

Komplikacje
Ponieważ wiele osób we wczesnym stadium choroby przenoszonej drogą płciową (STD) lub infekcji przenoszonej drogą płciową (STI) nie doświadcza żadnych objawów, badania przesiewowe w kierunku STI są ważne w zapobieganiu powikłaniom.

Możliwe komplikacje obejmują:

Ból miednicy
Komplikacje ciążowe
Zapalenie oczu
Zapalenie stawów
Choroba zapalna miednicy
Niepłodność
Choroby serca
Niektóre nowotwory, takie jak związany z HPV rak szyjki macicy i odbytnicy