Natura

Co je źrebak?

„Wygląda na to, że dla źrebaka karmienie jest drugim priorytetem po oddychaniu” – to częsty cytat wśród weterynarzy i dietetyków koni. Rzeczywiście, źrebak jest popędzany do stania w ciągu godziny od narodzin i karmienia w ciągu dwóch godzin.

„Najważniejszym posiłkiem dla źrebaka jest pierwsze mleko, siara, która jest pełna przeciwciał zwalczających infekcje, ratujących życie i innych dobrodziejstw, takich jak białko, energia i witaminy” – potwierdza Clarissa Brown-Douglas, Ph.D., dietetyk Kentucky Equine Research (Australia).

Ale co się dzieje po tym pierwszym ssaniu? Skąd wiesz, że twój źrebak karmi wystarczająco dużo (lub zbyt dużo) i rośnie odpowiednio? Kiedy należy wprowadzić „prawdziwą paszę”?

Pierwsze dni i tygodnie

Siara klaczy zostanie zastąpiona przez mleko w ciągu około 24-36 godzin. Ogólnie rzecz biorąc, źrebak ważący 110 funtów (50 kg) będzie spożywał około 15 litrów mleka dziennie.
W pierwszych dniach życia, źrebię może karmić piersią nawet co 10 minut, ale to zwykle zmniejsza się do jednego razu na godzinę w ciągu pierwszego miesiąca.
Mleko zdrowej klaczy dostarcza całej energii i składników odżywczych, których potrzebuje źrebię, aby utrzymać szybki, ale stały wzrost.
Źrebięta często skubią trawę lub racje żywnościowe klaczy, a nawet można je zobaczyć jedzące odchody dorosłych koni. Oba zachowania są normalne.
Następne kilka miesięcy

Źrebięta uczą się jeść siano i koncentraty. Jeśli źrebięta są na pastwisku, może im to zająć więcej czasu niż jeśli spędzają część każdego dnia w stajni obserwując matkę. Może to obejmować karmienie pełzające.
„Pełzające karmienie pozwala na adaptację przedodsadzeniową do programu żywieniowego po odsadzeniu, jak również inne korzyści. Polega ono na dostarczeniu produktu bogatego w składniki odżywcze, zaprojektowanego tak, by sprostać wymaganiom młodego, rosnącego konia. Pasza nie jest odpowiednia dla dorosłych i dlatego jest umieszczana w pojemniku lub zagrodzie, do której dostęp ma tylko źrebię” – wyjaśnia Brown-Douglas.

W tym okresie konieczne jest zapewnienie stałego tempa wzrostu, aby zmaksymalizować zdrowie układu kostnego. Łatwo to osiągnąć poprzez regularne ważenie rosnącego źrebaka, używając wagi elektronicznej, jeśli jest dostępna, lub taśmy z wagą wokół brzucha konia.

„Monitorowanie masy ciała co około 30 dni pozwoli hodowcom określić, czy osiągane jest stałe tempo wzrostu. Wielu hodowców uważa, że oprogramowanie do śledzenia wzrostu, takie jak Gro-Trac™, jest pomocne w zarządzaniu wzrostem młodego stada” – sugeruje Brown-Douglas.

Odsadzenie (4-6 miesięcy)

Wiele źrebiąt jest odsadzanych w tym okresie, choć czas odsadzenia jest różny. Jelita grube źrebiąt rozwijały się przez ostatnie kilka miesięcy i zawierają teraz odpowiednie mikroorganizmy potrzebne do fermentacji paszy. Odsadzenie od matki może być stresujące. Zahamowanie wzrostu w tym okresie nie jest rzadkością, co sprawia, że pożądane są suplementy diety przeznaczone dla rosnących źrebiąt, takie jak Nano-E. Dodatkowe wskazówki i strategie dla spokojnego odsadzenia są dostępne tutaj.