Podróże

Co zwiedzić w Egipcie?

Z fascynującą historią, która sięga początków cywilizacji, Egipt jest uważany za najstarszy cel podróży na ziemi. Zachwycające świątynie i piramidy tego afrykańskiego kraju od tysięcy lat przyciągają wyobraźnię podróżników.

Chociaż większość ludzi przyjeżdża do Egiptu, aby zobaczyć jego starożytne zabytki, naturalne atrakcje również kuszą podróżników. Wybrzeże Morza Czerwonego znane jest z raf koralowych i kurortów plażowych. Wędrówka przez Saharę może zaprowadzić turystów do orzeźwiających oaz ze źródłami słodkiej wody.

Od czasu rewolucji w 2011 roku i trwającej kontrrewolucji, turyści w dużej mierze uciekli z Egiptu. Stworzyło to okazję do unikalnych doświadczeń z miejscami w Egipcie, które można odwiedzić bez tłumów. Znalezienie się samemu wewnątrz piramidy jest teraz realną możliwością.

Hurghada jest miastem kurortowym na skraju Morza Czerwonego, do którego łatwo dotrzeć wyboistą, sześciogodzinną podróżą autobusem z Kairu. Stanowi bardziej popularną alternatywę dla Sharm El Sheikh i Dahab i jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Egipcie. Ale to zrozumiałe, ponieważ Hurghada ma wiele do zaoferowania, w tym wiele plaż i ciepłych wód.

Niegdyś zwykła wioska rybacka, teraz to słynne miasto wypoczynkowe posiada setki wysokiej klasy hoteli wzdłuż nadbrzeża, ale nadal skupia się głównie na relaksie. Ta część Morza Czerwonego jest znana z doskonałych możliwości nurkowania, z przepięknymi kolorowymi rafami koralowymi do odkrycia tuż przy brzegu. Inne sporty wodne, takie jak snorkeling, windsurfing i skutery wodne, są równie popularne.

Hurghada jest niezwykle popularna wśród mieszkańców Europy Wschodniej, a w szczególności Rosjan, których setki tysięcy odwiedzają to miejsce każdego roku. Wielu turystów decyduje się połączyć swoje wakacje tutaj z wizytami w innych ważnych miejscach wzdłuż doliny Nilu, w tym stosunkowo niedaleko położonego miasta Luksor.

Drugim co do wielkości miastem i wiodącym portem morskim w Egipcie jest Aleksandria, położona na skraju Morza Śródziemnego. Założone w 331 r. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego, miasto było kiedyś uważane za skrzyżowanie dróg świata. Kilku egipskich faraonów, w tym Kleopatra, rządziło krajem z Aleksandrii aż do upadku państwa na rzecz Rzymu w 30 r. p.n.e. Pod rządami Rzymu miasto zyskało reputację centrum sztuki i literatury. Miejski Teatr Rzymski, który charakteryzuje się wspaniałą mozaikową podłogą i marmurowymi siedzeniami, jest pozostałością po rzymskiej okupacji Aleksandrii.

Dzisiejsza Aleksandria to zakurzone nadmorskie miasto o zawyżonej do 5 milionów populacji, które bardzo potrzebuje odmalowania. Jest wyblakłym cieniem swojego dawnego wspaniałego, kosmopolitycznego „ja”, ale nadal warta jest odwiedzenia ze względu na wiele atrakcji kulturalnych i przebłysków przeszłości.

Nazwa Saqqara odnosi się do egipskiej wioski, ale co ważniejsze, do wiekowej nekropolii z rozproszonymi zarówno dużymi, jak i mniejszymi piramidami satelitarnymi rozrzuconymi po zakurzonym pustynnym płaskowyżu. Ukryte pod piaskiem z widokiem na dolinę Nilu do 19 wieku, Saqqara jest od tego czasu w trakcie znaczącego procesu renowacji.

Nazwany na cześć Sokara, Memphite boga zmarłych, Saqqara służył jako cmentarz dla starożytnego miasta Memphis przez tysiące lat i jest największym stanowiskiem archeologicznym w Egipcie. Jako takie, jest domem dla setek fascynujących grobowców i miejsc pochówku faraonów i innych egipskich władców.

Najważniejszym punktem Saqqary jest Piramida Schodkowa Dżosera – najstarsza piramida na Ziemi. Znajdziesz tu jedne z najlepszych widoków na Nil ze szczytu tej piramidy, do której można dostać się po drewnianej rampie, gdy brama jest otwarta. Wypróbuj jedne z wielu drzwi i zbadaj te, które są odblokowane – nigdy nie wiadomo, jakie tajemnice się za nimi kryją. Piramida Teti z fascynującymi Tekstami Piramid i Mastaba of Ti z niesamowitymi płaskorzeźbami to kolejne dwa miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Położona w pobliżu zachodniej granicy Egiptu, oaza Siwa pozostawała kulturowo odizolowana od reszty kraju aż do końca XIX wieku. Otoczeni przez egipskie Morze Piasku, mieszkańcy Siwanu rozwinęli swoje własne, unikalne zwyczaje, a także język Siwi, dialekt berberyjski.

Ta mała społeczność nie była jednak nieznana dla świata zewnętrznego, nawet przed wiekami. Słynna Świątynia Wyroczni Amona, zbudowana prawdopodobnie w VI lub VII wieku p.n.e., uczyniła z oazy miejsce pielgrzymek. Najsłynniejszym gościem, który szukał mądrości wyroczni, był Aleksander Wielki.

Dziś Siwa Oasis jest coraz bardziej popularnym celem podróży. Urlopowicze przyjeżdżają do miasta, aby cieszyć się jego licznymi źródłami słodkiej wody, spacerować wśród gajów palmowych i zwiedzać starożytne fortece zbudowane z błota oraz pozostałości po grecko-rzymskiej przeszłości Siwy. Bąbelkujące źródła są tu na porządku dziennym. Jednym z najpopularniejszych jest kamienny basen znany jako Łaźnia Kleopatry. Bardziej ustronny basen znajduje się na wyspie na jeziorze Siwa. Do źródła Fatnas można dostać się przez wąską groblę.