Natura

Jak długo żyje kot?

Średnia długość życia kota
Koty tak naprawdę nie mają dziewięciu żyć, ale czynniki takie jak dieta, opieka zdrowotna i środowisko mogą mieć wpływ na to, jak długo kot może żyć. Koty wykastrowane żyją dłużej, ponieważ kastracja zapobiega chorobom układu rozrodczego, a wykastrowane koty rzadziej się włóczą.

Chociaż zależy to od wielu czynników, w tym od szczęścia, niektóre koty domowe mogą dożyć nawet 20 lat. W trakcie swojego życia przechodzą przez sześć kluczowych etapów życia, które mogą pomóc właścicielom w zrozumieniu pewnych problemów zdrowotnych/behawioralnych, które mogą się pojawić i na które należy zwracać uwagę.

Jest to najlepszy etap, aby zapoznać kota z wieloma nowymi rzeczami, takimi jak inne zwierzęta, hałasy domowe, szczotkowanie i traktowanie, a także oswoić go z dziećmi.

W tym czasie kot przechodzi najbardziej gwałtowny wzrost. Jest to również dobry moment na wykastrowanie zwierzęcia, aby zapobiec niechcianym miotom.

Junior (sześć miesięcy – dwa lata)
W tym okresie Twój kot osiągnie pełne rozmiary i dojrzałość płciową.

Ważne jest, aby odpowiednio bawić się ze swoim pupilem, ponieważ nauczy się on w ten sposób, jak ładnie bawić się z ludźmi. Oznacza to, że nie należy bawić się z kotem w szarpaninę, a zamiast tego należy używać zabawek.

Zabawa rękami może zachęcać do gryzienia i drapania, co może wydawać się urocze, kiedy kotek jest jeszcze mały, ale pamiętaj, że wkrótce dorośnie i gryzienie i drapanie będzie coraz trudniejsze.

Faza pierwsza (od trzech do sześciu lat)
Jak sama nazwa tej fazy wskazuje, w tych latach Twój kot będzie w najlepszym okresie swojego życia. Dopóki kot jest młody i zdrowy, ważne jest, aby dbać o jego aktualne szczepienia i kontrole zdrowotne, aby zapobiec chorobom i dolegliwościom.

Dojrzałość (siedem – 10 lat)
W tym wieku Twój kot jest odpowiednikiem człowieka w wieku od połowy lat czterdziestych do połowy lat pięćdziesiątych.

Oznacza to, że możesz zauważyć, że Twój pupil zaczyna zwalniać tempo życia i może przybrać na wadze. Ważne jest, aby dokładnie monitorować spożycie pokarmu, tak aby jego ilość była odpowiednia do poziomu aktywności. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój kot ma nadwagę lub nie wiesz, jak ograniczyć ilość spożywanych posiłków, porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Senior (11 – 14 lat)
W tym wieku Twój kot osiąga wiek 70 lat, co oznacza, że może zacząć potrzebować więcej stymulacji umysłowej, aby być szczęśliwym.

Wzbogacanie środowiska Twojego kota powinno odbywać się przez całe jego życie i powinno być kontynuowane w wieku senioralnym, zwłaszcza, że w tym wieku koty mają tendencję do większego relaksu. Puzzle żywieniowe są świetnym sposobem na zapewnienie kotu rozrywki, a jeśli ma on lekką nadwagę, mogą zapewnić mu zajęcie i aktywność podczas prób zdobycia pożywienia!

Geriatria (15 lat i więcej)
Niektóre koty osiągają ten wiek bez żadnych oznak spowolnienia (na szczęście dla niektórych!), ale dla innych mogą zacząć żyć w zwolnionym tempie, szczęśliwie drzemiąc na swojej ulubionej poduszce.

Koty geriatryczne będą musiały być uważniej obserwowane pod kątem wszelkich zmian w ich zachowaniu; może to dotyczyć takich kwestii jak wokalizacja i częstotliwość wychodzenia do toalety. Jeśli zauważysz coś nietypowego, najlepiej umów się na wizytę u lekarza weterynarii.