Dom i ogród

Jak uprawiać brzoskiwnię?

Każdego roku Environmental Working Group publikuje listę „brudnego tuzina” produktów, które zawierają najwięcej pozostałości pestycydów, a brzoskwinie znajdują się zazwyczaj w górnej połowie tej listy. Jeśli nie chcesz rezygnować z soczystego smaku świeżej, letniej brzoskwini, rozważ wyhodowanie własnego drzewa brzoskwiniowego. Uprawiając brzoskwinie, możesz również wyhodować odmiany o cienkiej skórce, które są zbyt delikatne, by trafić na półki sklepowe, ale będą doskonałym dodatkiem do śniadania lub przekąski. Drzewa brzoskwiniowe są dostępne we wszystkich rozmiarach, nawet karłowate odmiany, które można uprawiać w pojemniku, więc nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pielęgnował uprawy brzoskwiń, które możesz dodawać do cobblerów, przetworów, smoothie lub salsy.

Jak uprawiać drzewa brzoskwiniowe
Drzewa brzoskwiniowe nie wymagają tego samego rodzaju helikoptera rodzicielskiego, co ogród warzywny, ale wymagają regularnego doglądania, aby były najzdrowsze i najbardziej wydajne. Brzoskwinie wymagają starannego kształtowania i przycinania, zwłaszcza w pierwszych dwóch latach wzrostu. Brzoskwinie potrzebują również ochrony przed owadami, które kochają brzoskwinie tak samo jak my.

Światło
Drzewa brzoskwiniowe potrzebują pełnego słońca. Drzewa brzoskwiniowe rosnące w cieniu tracą wigor, przez co są podatne na problemy ze szkodnikami i chorobami. Upewnij się, że drzewa brzoskwiniowe mają odpowiednią odległość, aby zapobiec ich wzajemnemu zacienianiu się w okresie dojrzałości. Standardowe brzoskwinie należy sadzić w odległości 18 stóp od siebie, a karłowe – 5 stóp od siebie.

Gleba
Drzewa brzoskwiniowe potrzebują dobrego drenażu i lubią glebę piaszczystą. Dodanie organicznej ściółki, takiej jak pleśń z liści lub kompost, pomaga stłumić chwasty i utrzymuje glebę na zdrowym, lekko kwaśnym poziomie. Lekko wzniesione miejsce jest lepsze niż depresja, w której osiada mróz.

Podlewaj
Drzewa brzoskwiniowe należy utrzymywać w równomiernej wilgotności, zwłaszcza w pierwszym roku, gdy się zadomowią.

Temperatura i wilgotność
Brzoskwinie lubią umiarkowane temperatury i najlepiej rosną w strefach 5-8 USDA. Można jednak wybrać odmiany, które są bardziej odporne na zimno lub ciepło, aby rozszerzyć strefę uprawy w obu kierunkach. Brzoskwinie potrzebują co najmniej 600 godzin chłodzenia w temperaturze 45 stopni Fahrenheita lub niższej, aby rozpocząć owocowanie. Przedłużające się temperatury poniżej zera mogą uszkodzić drzewa. Brzoskwinie tolerują wilgotne warunki, ale nadmierna wilgoć może sprzyjać chorobom grzybowym.

Nawożenie
Każdej wiosny wokół drzew brzoskwiniowych należy zastosować zrównoważony nawóz 10-10-10. W przypadku nowych drzew należy użyć pół kilograma, a następnie dodawać pół kilograma co roku, aż do dziesięciu kilogramów w przypadku dojrzałych standardowych brzoskwiń.

Rozmnażanie
Najłatwiejszym sposobem rozmnażania drzew nieszczepionych są sadzonki z miękkiego drewna. Weź dziewięciocalową sadzonkę wiosną, gdy wzrost jest miękki i zielony. Zanurz sadzonkę w hormonie ukorzeniania, aby ułatwić jej przyjęcie się. Zasadź sadzonkę w sterylnej doniczce i utrzymuj ją w wilgotności. Korzenie uformują się w ciągu miesiąca.

Drzewa brzoskwiniowe mogą rodzić owoce pestkowe lub pestkowe, jednak większość odmian sprzedawanych do ogrodów przydomowych to odmiany pestkowe. Można też wybierać między żółtym i białym miąższem oraz wczesnymi i późnymi drzewami brzoskwiniowymi. 'Halehaven’ to bardzo słodka odmiana średniowczesna, nawet skórka jest słodka, a drzewa są żywotne. 'Reliance’ to wczesnosezonowa odmiana, dobra do chłodnych regionów. Brzoskwinie w kształcie pączka, takie jak 'Galaxy’ i 'Saturn’ mają słodki, biały miąższ. Karłowe drzewa brzoskwiniowe, takie jak 'Bonanza’ osiągają tylko 6 stóp wysokości, ale dają pełnowymiarowe owoce.

Toksyczność drzew brzoskwiniowych
Pędy, liście i nasiona drzew brzoskwiniowych zawierają cyjanek, który jest silnie toksyczny dla zwierząt i ludzi. Spożycie może spowodować trudności w oddychaniu lub wstrząs.

Przycinanie
Usunięcie wielu zdrowych gałęzi z gęstego, krzaczastego drzewa brzoskwiniowego może być trudne, ale prawidłowe przycinanie drzew brzoskwiniowych jest niezbędne do zarządzania wielkością owoców i zwiększenia dostępu światła do gałęzi owoconośnych. Podczas przycinania drzewa brzoskwiniowego gotowy wygląd gałęzi powinien mieć wzór jodełki z otwartym środkiem, jak wazon. Przycinanie należy przeprowadzić w lipcu, usuwając wyprostowane pędy, które zacieniają owocujące gałęzie we wnętrzu drzewa. Duża ilość światła, która dociera do owocujących gałęzi po przycięciu, jest ważna dla rozwoju pąków kwiatowych w następnym sezonie.

Zbiory
Drzewa brzoskwiniowe, nawet młode egzemplarze, nie potrzebują dużo czasu, aby stać się owocowymi w krajobrazie. Po efektownych różowych wiosennych kwiatach, wczesnym latem drzewa brzoskwiniowe wydają wiele małych, zielonych brzoskwiń. Jednak oprócz naturalnego zrzucania owoców na tym etapie rozwoju drzewa brzoskwiniowe muszą również przerzedzać swoje zbiory, aby nie rozczarować się owocami wielkości orzecha włoskiego w czasie zbiorów. Z każdej gałęzi należy usunąć wszystkie owoce poza największymi, pozostawiając co najmniej sześć centymetrów między owocami.

Uprawa w pojemnikach
Karłowe drzewa brzoskwiniowe świetnie nadają się do uprawy w pojemnikach. Wybierz pojemnik o średnicy co najmniej trzech stóp. Nigdy nie dopuszczaj do przesuszenia pojemnika z drzewem brzoskwiniowym. Chroń pojemnik z drzewem brzoskwiniowym przed silnymi mrozami w osłoniętym miejscu, takim jak garaż lub szopa.