Natura

Jak widzi pies?

Przez lata szkoliłem się na naukowca, więc jestem dumny z moich zdolności obserwacyjnych.

Ale nie trzeba być naukowcem (ani szczególnie spostrzegawczym), żeby zauważyć, że mój pies uwielbia ser.

Może sobie spokojnie spać na innym piętrze domu, ale gdy tylko otwieram opakowanie z serem, ona natychmiast jest przy mnie. Nawet kiedy widzi, że przychodzę z okropnym lekiem na uszy, tak długo jak trzymam ser, jest na moje zawołanie. Kiedykolwiek jestem w kuchni, ona jest pod moimi nogami, czekając aż coś upuszczę – szczególnie jeśli jest to ser.

Zadziwiające jest to, że za każdym razem, kiedy upuszczam na podłogę ser cheddar, ona nigdy nie reaguje. Jeśli zwrócę jej uwagę, zje go, ale to prawie tak, jakby nie widziała sera cheddar.

Zdarzyło się to tyle razy, że postanowiłem przeprowadzić eksperyment. Zastanawiając się, czy ma to coś wspólnego z jej sposobem postrzegania kolorów, upuściłam na podłogę trochę rozdrobnionej marchewki. Po raz kolejny – żadnej reakcji. W tym momencie utwierdziłem się w przekonaniu, że mój pies nie widzi koloru pomarańczowego.

To skłoniło mnie do zastanowienia: czy psy widzą kolory tak samo jak my?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Aby zrozumieć dlaczego, przyjrzyjmy się temu, jak nasze oczy widzą kolory.

Jak nasze oczy widzą kolor
Widzimy kolory w oparciu o to, jak komórki naszych oczu reagują na różne długości fal światła.

Siatkówka, znajdująca się w tylnej części oka, zawiera miliony fotoreceptorów (komórek, które wykrywają światło).

Istnieją dwa rodzaje tych komórek fotoreceptorowych: pręciki i czopki. Zarówno komórki pręcikowe, jak i czopkowe są połączone z nerwem wzrokowym, więc sygnały odbierane przez fotoreceptory są przekształcane w wiadomości wysyłane do mózgu.

Ludzie polegają na komórkach pręcikowych przy widzeniu peryferyjnym i wykrywaniu poziomu światła. Komórki pręcikowe są wrażliwe na niski poziom światła i to właśnie dzięki nim widzimy w ciemności. Komórki stożkowe to fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie kolorów. Dzięki działaniu naszych komórek stożkowych, człowiek jest w stanie postrzegać wszystkie kolory widma widzialnego.

Jakie kolory widzą psy?
Podobnie jak oczy ludzkie, oczy psa zawierają zarówno fotoreceptory pręcikowe, jak i czopkowe.

Jednakże, podczas gdy ludzie posiadają trzy typy komórek stożkowych – każdy z nich jest w stanie wykryć różne zakresy kolorów (czerwony, zielony i niebieski) – psy posiadają tylko dwa typy komórek stożkowych (zielony i niebieski).

W związku z tym psy nie są w stanie rozróżnić kolorów, które mieszczą się w czerwono-pomarańczowym zakresie widma widzialnego. Psy widzą wyraźnie kolory żółty i niebieski (oraz ich kombinacje), jednak większość świata postrzegają jako szaro-brązowy.

Narzędzia, które pomogą Ci „widzieć jak pies”
Dostępne są strony internetowe i aplikacje, które pozwalają widzieć świat w sposób, w jaki widzi go pies. Na stronie Dog Vision możesz przesłać zdjęcie, a narzędzie na stronie przekształci je w obraz przedstawiający sposób, w jaki widziałby je pies.

Aplikacje na telefony i urządzenia, w tym Dog Optics i Dog Vision HD, również pozwalają „widzieć jak pies”.

A co z innymi zwierzętami?
Biorąc pod uwagę różnorodność zwierząt na naszej planecie, nie jest zaskoczeniem, że gatunki zwierząt różnią się pod względem zdolności widzenia kolorów.

Podobnie jak psy, wiele ssaków posiada tylko dwa rodzaje komórek stożkowych. Przykładami zwierząt z tak zwanym widzeniem dichromatycznym są wiewiórki, króliki, koty i jelenie (to właśnie z tego powodu myśliwi noszą pomarańczowy kolor podczas polowania na jelenie. Podczas gdy inni myśliwi z łatwością widzą pomarańczowy kolor, jelenie nie są w stanie go rozróżnić).

Inne zwierzęta mogą widzieć kolory, których ludzie nie widzą. Wiele owadów może zobaczyć kolory w zakresie ultrafioletu, podczas gdy węże mogą rozpoznać kolory w spektrum podczerwieni.

Podczas gdy mój pies może nie być w stanie zobaczyć swojego ukochanego sera cheddar, nic nie jest nie tak z jego zmysłem słuchu. Nadal będzie przybiegać, gdy usłyszy dźwięk opakowania sera, więc jest mała szansa, że będzie głodna bez względu na to, jakie kolory widzi lub nie widzi.