Dom i ogród

Jak wyczyścić materac?

Materac to poważna inwestycja, więc chcesz mieć pewność, że będzie on trwały – a to oznacza, że musisz nauczyć się jak czyścić materac. Materace mogą być siedliskiem roztoczy, martwego naskórka, brudu i innych zanieczyszczeń, co oznacza, że muszą być regularnie czyszczone – szczególnie jeśli cierpisz na alergie, masz zwierzęta lub po prostu jesteś zapalonym podjadaczem o północy.

Dobra wiadomość jest taka, że czyszczenie materaca jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Przeczytaj dalej, aby poznać dziewięć prostych kroków, które pomogą Ci utrzymać materac w czystości i przygotować go na długie lata drzemki. Dzięki wskazówkom ekspertów Eda Curry, prezesa firmy Duxiana i Neila Parikh, współzałożyciela marki Casper, oto kilka prostych rad, jak dbać o materac, aby spać spokojnie.

 1. Zbierz przybory do czyszczenia materaca
  Aby dogłębnie wyczyścić materac, musisz mieć pod ręką pewne materiały. Zbierz:

odkurzacz z przystawką do tapicerki
enzymatyczny środek czyszczący lub mydło do naczyń do usuwania plam
detergent do prania
soda oczyszczona
ściereczki do czyszczenia
zimna woda

 1. Strip łóżko i myje wszystkie pościel
  Usuwa prześcieradła, pillowcases, i materac pokrywa i pozwala one brać spin w pralce podczas gdy ty pracujesz na cleaning materac. Myje wszystkie pościel w gorącej wodzie pomaga dostawać ono pozbywa się jakaś pyłowych roztocza. W zależności od rodzaju poduszek, które masz, możesz być w stanie umyć je również. (Sprawdź dwukrotnie etykietę opieki).
 2. Odkurz materac
  Chwyć przystawkę do odkurzacza do tapicerki i przejedź po całej powierzchni materaca, łącznie z bokami. Zwróć szczególną uwagę na szwy i wyłamać przystawkę szczelinową, aby uzyskać wszelkie ukryte zabrudzenia i kurz.
 3. Wyczyść materac za pomocą odplamiacza
  Teraz nadszedł czas, aby skupić się na coraz plamy z materaca, a to oznacza czyszczenie punktowe. Nigdy nie mocz materaca ani nie nakładaj wody lub środka czyszczącego bezpośrednio na niego. Pianka memory, na przykład, nie powinna być w ogóle mokra. Z tego powodu należy postępować ostrożnie i działać zgodnie z zasadą, że mniej znaczy więcej.

Tak więc, czyszczenie plam odplamiaczem to jest. Odplamiacz, który wybierzesz, będzie zależał od rodzaju plamy i typu materaca. W przypadku plam biologicznych sięgnij po enzymatyczny środek czyszczący. Rozpyl go na czystą, białą szmatkę, a następnie przetrzyj nią poplamione miejsce. Po tym, można zastosować zimną wodę do innego czystego materiału i kontynuować blotting aż plama podnosi. Cel tutaj jest używać równie mało produkt i wilgoć jak ewentualny. Ta metoda jest idealna dla krwi, potu, wymiocin, moczu i innych pokrewnych plam.

Jako alternatywa dla enzymatycznego cleaner, ty możesz robić twój swój DIY rozwiązaniu mieszać naczynie mydło z wodą i stosować właśnie wynikłą pianę plama. Ty możesz także robić DIY rozwiązaniu równi części zimna woda i wodorowy nadtlenek.

 1. Posyp sodą oczyszczoną cały materac
  Jeśli nie możesz wystawić swojego materaca na słońce i świeże powietrze, soda oczyszczona jest następną najlepszą rzeczą. Posyp warstwę na całej górnej powierzchni materaca i pozostaw na kilka godzin (lub jeszcze lepiej, zastosuj przed nocną podróżą). Soda oczyszczona rozłoży kwas i wchłonie resztki wilgoci lub nieprzyjemnego zapachu. Im dłużej możesz pozostawić sodę oczyszczoną na materacu, tym lepiej będzie ona działać! Gdy materac jest już nasycony sodą oczyszczoną, otwórz okna w pokoju, aby wpuścić światło i promienie słoneczne. Promienie UV słońca faktycznie pomogą zabić pleśń i bakterie na materacu.
 2. Odkurz ponownie
  Kiedy soda oczyszczona zadziała już swoją magię, odkurz ją dokładnie. (Jeśli masz materiałową deskę rozdzielczą, teraz jest dobry moment, aby ją również odkurzyć! Równie dobrze możesz zacząć od nowa z wszystkim, co związane z łóżkiem).
 3. Przerzuć materac
  Teraz, gdy pierwsza strona jest nieskazitelnie czysta, odwróć materac i powtórz kroki 1-5, aby obie strony były równie świeże i czyste. Odwracanie materaca powinno być oczywiście wykonywane w regularnych odstępach czasu, niezależnie od tego, czy czyścisz materac, czy nie. Zwykło się uważać, że materac należy odwracać co trzy miesiące, ale ta zasada dotyczy tylko materacy sprężynowych, ponieważ z czasem ulegają one kompresji. Ponieważ materace stają się coraz bardziej wyspecjalizowane, najlepiej jest skontaktować się z producentem danego modelu. (Na przykład materac piankowy Casper wymaga obracania o 180 stopni co kilka miesięcy, podczas gdy w materacu Duxiana tylko górna warstwa musi być obracana).