Dom i ogród

Kocioł gazowy kondensacyjny jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Kotły kondensacyjne to oszczędny i ekologiczny wybór. Ten rodzaj kotła wykorzystuje energię cieplną w parze wodnej, która jest produktem spalania gazu. W przypadku kotła tradycyjnego para wodna ulatuje kominem, przez co część ciepła uchodzi niewykorzystana. Na rynku istnieją dwa rodzaje kotłów kondensacyjnych: jednofunkcyjny i dwufunkcyjny. Sprawdź, który z nich odpowie Twoim potrzebom.

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny odpowiada jedynie za zapewnienie stałej temperatury w centralnym ogrzewaniu. Jego funkcje rozwiniesz dzięki zastosowaniu dodatkowego zasobnika dla ciepłej wody użytkowej. Taki zestaw zajmuje znacząco więcej miejsca, pozwala jednak na gromadzenie dużej ilości ciepłej wody. Wielkość zasobnika powinna być podyktowana ilością domowników. W przypadku dwóch do trzech osób zbiornik o pojemności 120 litrów to optymalne rozwiązanie.

Dla czterech osób dobrym pomysłem będzie zakup pojemnika, który pomieści od 150 do 200 litrów wody. Przy zakupie zasobnika warto wyposażyć się w regulator okresu grzania wody. Pozwala to na wyłączenie ogrzewania wody w momencie, kiedy nikt jej nie używa. Ta opcja szczególnie przyda się w nocy. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem zapewnia mniejsze straty wody w oczekiwaniu na jej nagrzanie. Wykazuje jednak większe straty ciepła w stosunku do kotła dwufunkcyjnego.

Nasuwa się więc wniosek, że kocioł jednofunkcyjny lepiej spisze się w większym domu z kilkoma punktami poboru wody. Na przykład z kuchnią i dwoma łazienkami.

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny

Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny przyda się w mniejszym domu lub mieszkaniu z jedną łazienką i kuchnią. Mimo że koszt samego kotła dwufunkcyjnego jest większy, to kocioł jednofunkcyjny wraz z instalacją zasobnika wody nadal należy do droższych opcji.

Dwufunkcyjny kocioł gazowy odpowiada zarówno za ogrzanie wody do instalacji centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej. Brak dodatkowego zasobnika pozwala zaoszczędzić miejsce. Kocioł gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo. Oznacza to, że po odkręceniu wody, przepływa ona przez wymiennik, który ją ogrzewa. Następnie ciepła woda trafia do kranu.

Proces ten trwa nieco dłużej niż w przypadku ciepłej wody z zasobnika jednofunkcyjnego kotła. Ponadto, kocioł dwufunkcyjny załącza się jedynie w momencie odkręcenia ciepłej wody. Oznacza to, że nagrzewa się jedynie tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Pozwala to też na sporą oszczędność. Jeżeli urządzenie w momencie odkręcenia wody ociepla dom, to przełączy się na moment z zasilania ogrzewania, na podgrzanie wody.

Przepływowe ogrzewanie wody najlepiej działa, gdy punkty poboru wody są jak najbliżej kotła. Im więcej punktów i im dalej znajdują się od siebie, tym niższa temperatura wody.

 Jaka moc kotła wystarczy?

Moc kotła powinna być uzależniona od wielkości domostwa. W przypadku mieszkania w bloku lub niewielkiego domu wystarczy kocioł dwufunkcyjny o mocy od 20 do 25 kW. Większa moc kotła to dobre rozwiązanie do dużych domów. Od 150 metrów kwadratowych warto zainstalować kocioł jednofunkcyjny o mocy 30 kW i więcej.