Sport

Piłka ręczna – zasady gry

Początki piłki ręcznej sięgają czasów średniowiecza, ale to w 1906 r. w Danii po raz pierwszy stworzono zasady nowoczesnej piłki ręcznej. Gra jest niezwykle popularna w Europie Północnej i Wschodniej, ale rozgrywana jest na całym świecie.

Organem zarządzającym grą jest Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, która organizuje również Mistrzostwa Świata. Uważa się, że obecnie na świecie jest około 19 milionów graczy w piłkę ręczną.

Piłka ręczna jest tradycyjnie rozgrywana w pomieszczeniach zamkniętych, ale istnieją jej odmiany, takie jak piłka ręczna terenowa i plażowa (czasami określana jako piłka piaskowa), które są rozgrywane na świeżym powietrzu.

Cel gry
Celem gry w piłkę ręczną jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik.

Mecz piłki ręcznej trwa regulaminowe 60 minut. Jest on podzielony na dwie tercje po 30 minut każda z 15-minutową przerwą. Dla młodszych zawodników, czas trwania przerwy może być skrócony do 20 minut.

Zawodnicy i sprzęt
W standardowej grze w piłkę ręczną bierze udział 7 zawodników po każdej stronie, sześciu zawodników z pola i jeden bramkarz. Drużyna posiada również 7 zawodników rezerwowych, którzy mogą być używani na bieżąco, bez konieczności powiadamiania sędziego.

Wokół każdego pola bramkowego znajduje się półokrągły obszar, czasami nazywany polem lub strefą. Istnieje również przerywana półkolista linia, która znajduje się 9 metrów od bramki, która jest linią rzutów wolnych.

Piłka musi być wykonana ze skóry lub materiału syntetycznego i musi być w takim rozmiarze, aby pasowała do dłoni zawodnika. Oznacza to, że istnieją trzy rozmiary piłek do piłki ręcznej. I dla dzieci powyżej 8 lat, gdzie piłka ma obwód 50-52 cm, II dla kobiet i mężczyzn w wieku od 12 do 16 lat, gdzie piłka ma obwód 54-56 cm oraz III dla mężczyzn powyżej 16 lat, gdzie piłka ma obwód 58-60 cm.

Do gry w piłkę ręczną wykorzystuje się boisko, dwie bramki i piłkę. W oficjalnych rozgrywkach drużyny występują w strojach.

Zdobywanie bramek
Bramka jest zdobyta w piłce ręcznej, gdy piłka jest wrzucona do bramki przeciwnika.

Wygranie gry
Aby wygrać w piłce ręcznej, musisz zdobyć więcej punktów niż twój przeciwnik.

Jeżeli mecz piłki ręcznej jest remisowy, to musi być wyłoniony zwycięzca; wówczas rozgrywane są dogrywki, trwające maksymalnie 2 pięciominutowe tercje. Jeżeli wyniki nadal są wyrównane, wówczas o wyniku meczu decydują rzuty karne.

Zasady gry w piłkę ręczną
Mecz składa się z dwóch tercji po 30 minut każda.
Każda drużyna składa się z 7 zawodników: bramkarza i 6 zawodników z pola.
Zawodnicy z pola mogą dotykać piłki każdą częścią ciała, która znajduje się powyżej kolana.
Kiedy gracz wejdzie w posiadanie piłki, może ją podać, utrzymać w posiadaniu lub strzelić.
Jeśli zawodnik jest w posiadaniu piłki, może dryblować lub zrobić trzy kroki przez maksymalnie trzy sekundy bez dryblingu.
Tylko bramkarz może wejść w kontakt z podłogą pola bramkowego.
Bramkarze mogą przebywać poza polem bramkowym, ale nie mogą utrzymywać posiadania piłki, jeśli znajdują się poza polem bramkowym.